Постанова

звітно-виборної конференції обласної громадської організації «Асоціація бібліотек Вінниччини»

28 вересня 2016 року м. Вінниця

Організатором звітно-виборної конференції виступила Президія громадської організації «Асоціація бібліотек Вінниччини» (ГО «АБВ») за підтримки управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації, Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, методичного об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів.

ГО «АБВ» за дев’ять років діяльності об’єднала на добровільних засадах понад 1100 членів, які професійно пов’язані з бібліотечною справою, бібліографічною та інформаційною діяльністю.

Своєю діяльністю ГО «АБВ» сприяє формуванню в суспільстві усвідомлення пріоритету бібліотек як центрів інформації, осередків культури й освіти, привернення суспільства до їх проблем, удосконалення бібліотечного законодавства, організації та управління бібліотечною справою, захисту інтересів бібліотек та бібліотечного персоналу.

На ІV Обласному бібліотечному форумі «Бібліотеки Вінниччини в реаліях сьогодення», що відбувся 29 вересня 2015 року, було прийнято Резолюцію, де підбито підсумки діяльності бібліотек, окреслено здобутки і проблеми бібліотечної галузі області та основні вектори розвитку, які потім реалізовувалися протягом 2015–2016 років, а також роль ГО «АБВ» у цьому процесі.

Протягом 2014–2016 років спостерігається певне згортання бібліотечної мережі. Є окремі приклади відновлення роботи публічних бібліотек у форматі централізованої бібліотечної системи.

Бібліотеки різних систем і відомств Вінниччини здійснюють заходи щодо формування, збереження та популяризації бібліотечних фондів, створення власних інформаційних продуктів, надання вільного доступу користувачам до всього обсягу накопичених знань та інформації, у тому числі всесвітньої мережі Інтернет, забезпечення комфортних умов для їх використання, розвитку творчих здібностей особистості шляхом створення любительських об’єднань і клубів за інтересами, зокрема з вивчення іноземних мов. Зросла соціальна відповідальність публічних бібліотек перед суспільством.

Найважливішою складовою у діяльності бібліотек стала краєзнавча робота, вивчення історії населених пунктів, підприємств, установ, організацій. Проводяться наукові, польові дослідження, що здійснюються методом усної історії. Розпочато реалізацію проекту «Фіксуємо сьогодення для історії», спрямованого на створення ЕБД «Вінничани – учасники Революції гідності та АТО». Бібліотеки трансформуються в центри безперервної самоосвіти, сприяння навчально-виховному процесу у вищих навчальних закладах.

Розширюється тематика соціокультурних заходів, пов’язаних з державними святами та ювілейними датами письменників, інших відомих діячів краю, України та світу. У 2014 році усі бібліотеки області проводили заходи з відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка та брали участь у загальноукраїнській акції «Читаємо Шевченка. Формат не має значення!». У 2016 році низку заходів присвячено ювілеям видатних українців – І. Я. Франка, М. С. Грушевського та багатьох інших.

В умовах реформи децентралізації влади і об’єднання територіальних громад бібліотеки розширюють свою роль як майданчики постійного діалогу влади і громадянського суспільства.

За ініціативи та активної участі ГО «АБВ» реалізуються спільні проекти, зокрема «Бібліотека – громада: відкритий простір» УБА (за фінансової підтримки фонду «Монсанто»); бібліотеки-переможниці конкурсів програми «Бібліоміст» продовжували працювати з цільовими групами, результативним став проект «Бібліотеки як центри підтримки громад в умовах воєнної загрози: особливості та потреби надання послуг внутрішньо переміщеним особам (ВПО)». ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва у 2016 році приєдналася до проекту «ПОЛіС» (Поліція і Спільнота).

Члени ГО «АБВ» з метою підтримки воїнів АТО проводили благодійні ярмарки. Систематично здійснюється збір книг для «Бібліотеки українського воїна».

Бібліотеки області освоїли сервіс «Електронна система моніторингу базової мережі публічних бібліотек України (ЕСМаР)» для налагодження швидкої і прозорої звітності про їх діяльність. Фахівцями ВОУНБ ім. К. А. Тімірязєва проведена велика робота по навчанню і освоєнню бібліотекарями області цього сервісу.

Продовжувалася реалізація проекту«Вчимося створювати гармонію і успіх».

Налагоджена співпраця з Посольством США в Україні. Функціонує проект «Вікно в Америку», в рамках якого здійснюється реалізація низки грантових програм, придбано 3Д принтер та 3Д сканер тощо.

Члени ГО «АБВ» долучилися до проведення Року англійської мови в Україні. У травні 2016 року Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва за підтримки Посольства США в Україні стала однією з локацій проведення англомовного уроку «Найбільший мовний урок у світі» з метою побиття рекорду Гіннеса. Передували цьому заходи в рамках Днів Америки у Вінниці, які проводилися Посольством США в Україні 27–30 квітня 2015 р.

17–19 травня 2016 року у Вінницькій ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, за ініціативи Посольства США в Україні, для директорів обласних універсальних наукових та вузівських бібліотек і координаторів центрів «Вікно в Америку» було проведено загальноукраїнський семінар «Американські центри в Україні: змінюємо мережу».

Зросла кількість бібліотек, що мають представництво в мережі Інтернет, розширився парк комп’ютерного оснащення. Активніше використовувалися в діяльності бібліотек соціальні мережі, скайп-зв’язок та інші форми комунікації.

Інтенсивно впроваджують новітні інформаційні технології бібліотеки вищих навчальних закладів.

Триває діяльність регіонального тренінгового центру Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, на базі якого пройшли навчання працівники бібліотек різних систем та відомств і жителі міста й області, у тому числі учасники АТО та члени їх родин, а також інші малозахищені категорії громадян.

ГО «АБВ» спільно з Центром європейської інформації у м. Вінниця, Вінницьким регіональним центром інформації «Креатив» щороку бере участь у заходах, що відбуваються в рамках відзначення Дня Європи.

Громадська організація сприяє розвитку професійної освіти та підвищенню фахового рівня, здійснює підтримку професійної самореалізації бібліотечних працівників, у тому числі фінансово.

Проведено низку заходів (семінари, «круглі столи») для підвищення кваліфікації членів ГО «АБВ» та поінформованості державних службовців з питань проведення реформи децентралізації влади та об’єднання територіальних громад, вироблення нової моделі бібліотеки, яка функціонуватиме в ОТГ та збереження базової мережі бібліотек області.ГО «АБВ» підписала Меморандум про спільні дії щодо сприяння процесам децентралізації влади та об’єднання громад у Вінницькій області.

З метою отримання навиків консолідації громади Вінниччини на збереження та розвиток бібліотечної мережі в умовах децентралізації влади та створення об'єднаних територіальних громад представники ГО «АБВ», після навчання у КМБШ (Києво-Могилянській бізнес школи), розробили проект зі створення Системи інформаційно-ресурсних центрів розвитку громад Вінниччини.

Зміцнилася співпраця бібліотек різних систем і відомств Вінниччини в рамках діяльності ГО «Асоціація бібліотек Вінниччини». Зокрема вона стала співорганізатором ІІ (2013), ІІІ (2015) та ІV (2016) обласних бібліотечних форумів, що проводяться в рамках відзначення Всеукраїнського дня бібліотек, а також ІV Міжнародної науково-практичної конференції «Усна історія як важлива складова краєзнавчої діяльності» (2014), у якій активну участь взяли фахівці публічних, вузівських, шкільних бібліотек. На Форумах підбивалися підсумки обласних творчих конкурсів, ініційованих ГО «АБВ».

Бюлетень асоціації «Наші новини» залишається дискусійним та інформаційним майданчиком для обміну досвідом та обговорення проблем розвитку бібліотечної справи регіону. Функціонує веб-сайт «Асоціація бібліотек Вінниччини» (https://abv.vn.ua).

Є значні здобутки у напрямку розширення впливу громадської організації на життя територіальних громад, зокрема «АБВ» стала колективним членом Громадської ради при Вінницькій обласній Раді, а президент обрана головою цього важливого органу.

Однак, не в повному обсязі виконується «Єдина комплексна програма розвитку галузі культури та духовного відродження у Вінницькій області на 2013–2017 рр.». До цього часу не вирішено питання придбання програмного забезпечення для бібліотек області та поповнення бібліотечних фондів книжковою продукцією, передбачене нормативами щодо оновлення фондів. Через обмеження фінансування триває тенденція щодо зменшення репертуару періодичних видань. Скорочується мережа бібліотек, зокрема у сільській місцевості. Повільними темпами відбувається модернізація матеріально-технічної бази бібліотек.

Учасники звітно-виборної конференції УХВАЛИЛИ:

Діяльність громадської організації «Асоціація бібліотек Вінниччини» визнати задовільною.

Рекомендувати:

Громадській організації «Асоціація бібліотек Вінниччини»

• Продовжити адвокаційну діяльність, яка б сприяла соціальному захисту інтересів бібліотек, бібліотечних фахівців та користувачів, лобіюванню їх інтересів у владних, бізнесових структурах та серед мешканців територіальних громад.

• Привернути увагу потенційних інвесторів до бібліотечних проблем та зміцнення їх матеріально-технічної бази.

• Сприяти міжнародному співробітництву бібліотек усіх систем і відомств області.

Бібліотекам області

• Взяти за основу своєї діяльності програму дій, викладену в Стратегії розвитку бібліотек в Україні до 2025 року.

• Сприяти виробленню нової моделі бібліотеки, яка функціонуватиме в умовах децентралізації влади та об’єднання територіальних громад.

• Удосконалити комфортне середовище та впровадження інноваційних форм для залучення до бібліотечно-інформаційного обслуговування всіх верств мешканців територіальних громад, зокрема людей з особливими потребами.

• Враховувати потреби молодого покоління, зокрема студентської та учнівської молоді, щодо їхніх читацьких пріоритетів, використовувати відповідні форми просування книги та читання.

• Забезпечити діяльність бібліотек як інформаційно-ресурсних центрів розвитку громад

• Продовжувати проектну діяльність, впроваджувати новітні інформаційні технології, ширше використовувати соціальні мережі для популяризації бібліотек.

• Здійснити заходи для підвищення ефективності діяльності бібліотек через

урізноманітнення і впровадження нових послуг і продуктів.

• Використовувати досвід роботи висококваліфікованих фахівців бібліотечної справи для виховання і адаптації у професії молодих спеціалістів.

• Залучати до бібліотечної професії активну, творчу, ініціативну молодь.

Звернутися до Вінницької обласної Ради та Вінницької обласної державної адміністрації з проханням:

· В умовах децентралізації влади і створення об’єднаних територіальних громад підтримати збереження базової мережі бібліотечних закладів області відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2012 року № 984

• При формуванні бюджетів забезпечити поліпшення фінансування бібліотек області, в тому числі за рахунок коштів місцевих бюджетів на комплектування бібліотечних фондів, придбання комп’ютерної техніки та програмного забезпечення, підключення бібліотечних закладів до мережі Інтернет, створення веб-сайтів, модернізації матеріально-технічної бази, професійного навчання та підвищення кваліфікації бібліотечних кадрів;

• Забезпечити адаптацію програми захисту інтересів бібліотек як суспільної цінності для сталого розвитку регіону і країни в цілому, а також гарантоване бюджетне фінансування основних бібліотечних послуг та сприяти отриманню і використанню надходжень з інших джерел фінансування.

• Врахувати можливості, потреби та інтереси бібліотек при розробці та затвердженні цільових програм розвитку територіальних громад, вищих навчальних закладів.

Висловити подяку членам президії обласної громадської організації «Асоціація бібліотек Вінниччини», ревізійній комісії за організацію роботи та сприяння діяльності бібліотек; редколегії бюлетеня «Наші новини» за висвітлення життя бібліотек та бібліотечної спільноти краю, представлення корисної, актуальної інформації для бібліотечних фахівців регіону.

Постанова рекомендована для обговорення, внесення пропозицій та прийняття

Кiлькiсть переглядiв: 9398

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

Дата останньої зміни 18 Вересня 2019

Цей сайт безкоштовний!

Система шкільного менеджменту School Champion